Port położony w południowej części kraju. Miasto znane jest z kolonialnej architektury, obiektów w stylu Art Nouveau oraz przyrody. Tutejsze tereny upodobały sobie foki, pingwiny, flamingi, ostrygi. Miasto zostało założone w 1883 r., gdy Heinrich Vogelsang zakupił Zatokę Lüderitza wraz z przyległymi terenami. W 1909 r. odkryto w pobliżu diamenty, co spowodowało szybki i gwałtowny rozwój miasteczka.
Najlepszy czas na wycieczki do Namibii to okres pory suchej – od maja do października (zwłaszcza wrzesień i październik). Można wtedy zobaczyć najwięcej zwierząt, łatwo się podróżuje. W dzień bywa gorąco, ale noce są rześkie – ok. 17 °C.
Pora deszczowa przypada na okres od listopada do marca, ale jeździć można do grudnia – największe opady występują w styczniu i lutym. Pora deszczowa jest lepsza na zdjęcia. Niższe ceny.
Maj i kwiecień to najmniej odpowiedni moment na wyprawę do Namibii – średnie temperatury w ciągu dnia utrzymują się na poziomie 25 °C na południu i 30 °C na północy (w nocy 17 °C do 20 °C).
Słoneczna pogoda przez cały rok.
Namibia leży w strefie klimatu zwrotnikowego, gorącego i wybitnie suchego. Najcieplejszy okres w roku przypada na miesiące listopad, grudzień i styczeń, kiedy średnia temperatura to 24-25 °C. Lipiec i sierpień są najzimniejszymi miesiącami w roku. Od czerwca do sierpnia trwa tutejsza zima. Średnia temperatura w Namibii w tym czasie wynosi 14-16 °C w dzień, a w nocy spada do 5 °C na północy (w rejonie Windhoek nawet do 0 °C). Nasłonecznienie w ciągu dnia utrzymuje się w Namibii na podobnym poziomie przez cały rok i wynosi średnio 10 godzin dzienne.
Wybrzeże Szkieletowe (Skeleton Coast) cechuje specyficzny klimat – odmienny od reszty kraju. Zawsze jest tu nieco chłodniej niż w pozostałych regionach – w dzień ok. 22 °C, w nocy ok. 10 °C.
Na wybrzeżu zimą występują silne wiatry – burze piaskowe „east wind”, które wieją w ciągu dnia od lądu i utrudniają funkcjonowanie. Burze podnoszą temperaturę powietrza do ponad 40 °C. Na wieczór wiatr już słabnie.
Choć klimat Namibii należy do bardzo suchych, to nie jest to miejsce z najniższą sumą opadów rocznie na kontynencie. Największe sumy występują na północy – ok. 500 mm rocznie. Ponad połowa terytorium kraju (centrum i południe) otrzymuje nieco mniej deszczu – ok. 300 mm w skali roku. Najniższe roczne sumy opadów występują oczywiście na terenach pustynnych. Na Pustyni Namib średnia rocznych opadów to 15-20 mm. Okres lokalnej zimy, czyli od czerwca do września, charakteryzują znikome opady lub ich brak. Od października ilość deszczowych dni w miesiącu rośnie. Największe opady występują w lutym (lokalne lato), kiedy jest średnio 8 dni deszczowych w miesiącu. Od lutego ilość opadów znów zaczyna się zmniejszać.