Państwo w południowo zachodniej Afryce nad Atlantykiem. Do lat 60-tych XX wieku funkcjonowało pod nazwą Afryka Południowo-Zachodnia. Sąsiaduje z Angolą, Zambią, Botswaną i Republiką Południowej Afryki. Choć powierzchniowo Namibia należy do dużych państw, to zamieszkiwana jest jedynie przez ok. 2 mln ludzi. Stolicą jest Windhuk (Windhoek), położone w centralnej części kraju. Większość terytorium Namibii zajmuje płaskowyż, który opada ku zachodowi i na wybrzeżu przechodzi w pas nizinny i pustynię Namib. Terytorium leży w strefie klimatu zwrotnikowego, przy czym na wybrzeżu odczuwalny jest wpływ chłodnego prądu Bengalskiego. Najpopularniejszymi regionami turystycznymi Namibii są wybrzeże i pustynia Namib. Safari to największa atrakcja kraju – organizowane jest nie tylko na pustyni, lecz także w wielu parkach narodowych. Największe kurorty w Namibii to Walvis Bay i Swakopmund. Stosunkowo często odwiedzane jest także stolica – Windhuk (Windhoek).
Namibia Północna – teren przede wszystkim licznych parków narodowych. Znakomity do spotkań z przyrodą Afryki.
Namibia Południowa – teren ten graniczy z Oceanem Atlantyckim. Z jednej strony parki narodowe i rezerwaty przyrody, z drugiej dzika pustynia.
Ośrodki i atrakcje
Największe miasta: Swakopmund, Windhoek, Rundu, Oshakati, Katima Mulilo, Tsumeb, Otjiwarongo, Grootfontein.
Najciekawsze atrakcje turystyczne: Swakopmund, Windhoek, Park Narodowy Etosha, Park Narodowy Skeleton Coast, Versteende Woud.
Najpopularniejsze regiony turystyczne: region Windhoek, region Swakopmund, pustynia Kalahari.
Geografia i przyroda
Namibia leży w południowo-zachodniej Afryce nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. W zdecydowanej większości jest wyżynny, jedynie wąski pas nadbrzeżny jest niziną. Na terenie kraju występują również góry, chociaż nie należą one do wysokich. Ze względu na klimat nie ma zbyt wielkiej ilości opadów.
W wyniku tego w kraju jest bardzo niewiele rzek. Roślinność jest zróżnicowana, chociaż skąpa. Kilkanaście parków narodowych i rezerwatów przyrody sprzyja za to zachowaniu bogactwa
i różnorodności zwierząt.
Historia
Pierwotnymi mieszkańcami Namibii byli Buszmeni, którzy osiedlili się na jej terenie w pierwszym tysiącleciu p.n.e. Z czasem stała się terenem zamieszkałym przez rozmaite plemiona afrykańskie. Od XV stulecia południowa Afryka jest terenem penetrowanym przez europejskich badaczy i kupców.
W końcu tereny Namibii zajmują Holendrzy, tracą jednak je na rzecz Brytyjczyków. Ci budowali liczne misje. Mimo obecności Europejczyków plemiona toczą ze sobą wojny przez niemal całą drugą połowę XIX wieku. W tym samym czasie zaczęły się spory kolonialne między Brytyjczykami a Niemcami. Zwyciężyli ci drudzy. W drugiej połowie XX wieku rozpoczęła się walka o niepodległość. Zakończyła się ona w 1990 r. deklaracją niepodległości Namibii.
Sport i rekreacja
Ogromna popularnością cieszy się safari.
Z racji położenia Namibia jest dobrym ośrodkiem sportów wodnych i turystyki górskiej.
Informacje praktyczne
Waluty – 1 Dolar = 100 centów.
Wizy – należy mieć wizę. Do zdobycia w placówkach konsularnych.
Ubiór – nie ma szczegółowych wytycznych dotyczących stroju.
Szczepienia – jadąc do Namibii należy zaszczepić się przeciw żółtej febrze.
Podróżowanie – najlepiej mieć międzynarodowe prawo jazdy. Ruch jest lewostronny.
min:
18°C
max:
29°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.4 mm
wiatr:
13 km/h
wsch. słońca:
05:27
zach. słońca:
18:41
Wtorek 26 stycznia
min:
19°C
max:
26°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
3.3 mm
wiatr:
11 km/h
wsch. słońca:
05:28
zach. słońca:
18:40
Środa 27 stycznia
min:
18°C
max:
28°C
Częściowe zachmurzenie
opady:
brak
wiatr:
22 km/h
wsch. słońca:
05:29
zach. słońca:
18:40
Windhuk
- klimat w Namibii
Namibia - kiedy na wakacje?
Najlepszy czas na wycieczki do Namibii to okres pory suchej – od maja do października (zwłaszcza wrzesień i październik). Można wtedy zobaczyć najwięcej zwierząt, łatwo się podróżuje. W dzień bywa gorąco, ale noce są rześkie – ok. 17 °C.
Pora deszczowa przypada na okres od listopada do marca, ale jeździć można do grudnia – największe opady występują w styczniu i lutym. Pora deszczowa jest lepsza na zdjęcia. Niższe ceny.
Maj i kwiecień to najmniej odpowiedni moment na wyprawę do Namibii – średnie temperatury w ciągu dnia utrzymują się na poziomie 25 °C na południu i 30 °C na północy (w nocy 17 °C do 20 °C).
Słoneczna pogoda przez cały rok.
Namibia leży w strefie klimatu zwrotnikowego, gorącego i wybitnie suchego. Najcieplejszy okres w roku przypada na miesiące listopad, grudzień i styczeń, kiedy średnia temperatura to 24-25 °C. Lipiec i sierpień są najzimniejszymi miesiącami w roku. Od czerwca do sierpnia trwa tutejsza zima. Średnia temperatura w Namibii w tym czasie wynosi 14-16 °C w dzień, a w nocy spada do 5 °C na północy (w rejonie Windhoek nawet do 0 °C). Nasłonecznienie w ciągu dnia utrzymuje się w Namibii na podobnym poziomie przez cały rok i wynosi średnio 10 godzin dzienne.
Wybrzeże Szkieletowe (Skeleton Coast) cechuje specyficzny klimat – odmienny od reszty kraju. Zawsze jest tu nieco chłodniej niż w pozostałych regionach – w dzień ok. 22 °C, w nocy ok. 10 °C.
Na wybrzeżu zimą występują silne wiatry – burze piaskowe „east wind”, które wieją w ciągu dnia od lądu i utrudniają funkcjonowanie. Burze podnoszą temperaturę powietrza do ponad 40 °C. Na wieczór wiatr już słabnie.
Choć klimat Namibii należy do bardzo suchych, to nie jest to miejsce z najniższą sumą opadów rocznie na kontynencie. Największe sumy występują na północy – ok. 500 mm rocznie. Ponad połowa terytorium kraju (centrum i południe) otrzymuje nieco mniej deszczu – ok. 300 mm w skali roku. Najniższe roczne sumy opadów występują oczywiście na terenach pustynnych. Na Pustyni Namib średnia rocznych opadów to 15-20 mm. Okres lokalnej zimy, czyli od czerwca do września, charakteryzują znikome opady lub ich brak. Od października ilość deszczowych dni w miesiącu rośnie. Największe opady występują w lutym (lokalne lato), kiedy jest średnio 8 dni deszczowych w miesiącu. Od lutego ilość opadów znów zaczyna się zmniejszać.